VERU

1. Co se vaší rodině stalo?

Několik týdnů po velmi vážné autonehodě, kterou jsme spolu se svými dvěma malými synky přežili jako zázrakem bez škrábnutí, se na výletě nejspíš z důvodu silného poryvu větru dala do pohybu kláda vzrostlé jedle, na které jsme seděli, a našeho tehdy rok a půl starého Františka ta kláda zavalila. Co se dělo v těch nejbližších okamžicích po tom, nemám dodnes, po více než 4 letech, zpracované. František to přežil, ale je ve svém bytí zcela odkázán na druhé – sám neudělá prakticky nic. A protože máme i staršího syna, zdravého, tak je od toho dne naše rodinná konstelace úplně proměněná a opravdu hodně náročná. Obě děti potřebují velké množství pozornosti a naší přítomnosti jako takové. Péče o Františka je šíleně vyčerpávající po fyzické stránce, nejen po psychické. Naše finanční zdroje po více než 4 letech pomalu dosáhly svého dna… a do toho se s manželem snažíme oběma klukům dát to nejlepší, co můžeme – po emoční stránce, po stránce podpory jejich individuálních potřeb, ale i po té materiální.

2. Co bylo impulzem k tomu, že jste vyhledala pomoc?

Po několika dnech „pobytu“ na OPRIP oddělení fakultní nemocnice v Ostravě mi tamní lékař domluvil schůzku s paní z Centru provázení, s kterou jsem mohla mluvit, když jsem chtěla. Paní Kuzníková byla nesmírně citlivá, nevnucovala svoje názory ani sebe, nedělala žádné závěry ani diagnózy ve vztahu k Františkovi, byla prostě v domluveném čase se mnou, přítomná a naslouchající. Bylo mi záhy jasné, že budu potřebovat pomoc, abych se nezbláznila a hlavně abych mohla fungovat, abych byla vůbec schopná být nějak prospěšná svým dětem, které mě potřebují.
Prvních pár měsíců po nehodě jsme s Františkem doma skoro nebyli, takže na pravidelné formy terapie přišel čas až s malým zpožděním. To, že hlavní roli bude hrát Somatic Experiencing mi bylo jasné taky hodně brzy – věděla jsem, že jsme traumatizovaní na hluboké tělesné úrovni, četla jsem už dřív knihu od Petera A. Levina. Cítila jsem, že naše trauma má potenciál těžce ohrozit naše zdraví a působit taky jako zásadní faktor ovlivňující naše schopnosti zajistit každodenní fungování celé rodiny – v současnosti, ale i v budoucnosti; jako něco, co se dá ošetřit, zmírnit, léčit, něco, co může vyrůst v ještě větší katastrofu, pokud se to nepodchytí. Bála jsem se, že z toho budu nemocná a že způsobím svým nejbližším ještě více trápení, než měli. A to pro mě bylo velkým impulsem, protože náš život v ten nešťastný okamžik neskončil, a my máme povinnost, se postarat o to, aby pokračování bylo co nejzdravější.

3. Jaká pomoc byla užitečná?

Nejvíc mi dodnes pomáhá SE. Mám štěstí na terapeutku, díky které jsem objevila, jak vypadá kvalitní terapeutické sezení a můžu tak srovnávat i terapeuty pracující s Františkem. Svým vlastním tempem a způsobem jsem se naučila vnímat vlastní tělo, spojovat se s ním, rozpoznat jemné nuance a signály, komunikovat s ním vlastně. Zásadní bylo naučit se nebýt jen v hlavě, zahlcená myšlenkami a emocemi. Naučila jsem se, jak zhruba pracuje nervový systém – díky tomu víc rozumím tomu, co se mi děje a dokážu tak vidět za to zjevné. Naučila jsem se do určité míry regulovat svůj nervový systém, což mi každý den pomáhá dělat všechno, co je potřeba a taky něco navíc a nehroutit se při každé překážce. A skrze poznání sebe, dneska umím chápat i druhé, na ještě hlubší úrovni.
Kromě SE jsem začala záhy docházet pravidelně taky k psycholožce, která rovněž praktikuje SE, kde jsem se cítila dobře, kde mi ten určitý časový prostor jenom pro mě nabídl vždycky možnost se na chvilku zastavit a nahlédnout na to, jak se právě cítím a proč, a co potřebuji, aby mi bylo lépe. Zjistila jsem, že psycholog rozhodně není od toho, aby mi řekl, co mám a jak mám dělat. Přicházím na to sama. Využívám hlavně toho, že můžu nahlas říkat věci, které až když jsou vysloveny, začnou ukazovat vzájemné souvislosti a mně to vždycky tak nějak najednou dojde, a právě až když mi to docvakne, tak s tím můžu něco udělat.
Pomáhá mi také kraniosakrální terapie. Tam jsem začala chodit teprve před rokem. Až když jsem cítila, že je pro mne možné dovolit dotek na těle za účelem podpory zdraví a můžu nad sebou odevzdat část kontroly. Je to moje „nejmladší“ forma terapie, přestože František chodí už mnohem déle. Díky SE vnímám svoje tělo hodně detailně a u krania je to pro mě velké plus.

4. V čem dnes vnímáte pro sebe změnu?

Upřímně ve všem. Necítím to obrovské sevření jako před 4 lety. Tu paralýzu. Byť nejsem ještě schopná prožít znova chvilku po chvilce celou tu nehodu, dokážu už o ní mluvit bez toho, že by se mi svíralo hrdlo a slzy se mi hrnuly do očí. Dokážu zavčas zpozorovat, že je toho na mě najednou moc a zastavit to nebo alespoň významně zpomalit tak, aby to neskončilo destruktivně. Nejsem neustále podrážděná. Nevybuchuju a neutrhuju se na staršího syna. Nejsem apatická a nejsem ve stavu neustálé pohotovosti. Největší stres mám pořád rozhodně z možné hospitalizace. Každá Františkova rýma je pro mě obrovská zátěž na nervy. Ale už to taky zvládám lépe. Zvládám věnovat mnohem větší a lepší pozornost staršímu synovi. Dokážu dnes už opustit naši bublinu, kterou žijeme doma, můžu se nadechnout a dělat i něco jiného než jen plná nervozity pečovat o Františka. Mnohem více si věřím – důvěřuju vlastním schopnostem a vlastnímu úsudku. Umím si najednou nastavit hranice. Přebírám za sebe zodpovědnost. Nečekám na záchranu. Zachraňuju se sama. Mimo jiné s ohledem na dopady traumatu na zdraví a na celkové klima v rodině.
Zvládla jsem odstranit několik vzorců chování a reagování, které jsem měla vypěstované, ale teď už mi nepomáhají. Dokážu stát nohama na zemi a nejsem pořád uvízlá v myšlenkách na minulost a budoucnost. Umím žít přítomným okamžikem a umím se radovat, i když mi život nadělil takovou věc. Umím vyhodnotit, jestli je pro mě daný člověk a kontakt nebo vztah s ním bezpečný nebo ne – a dokážu si svůj pocit bezpečí ohlídat. Tělo mi to prostě řekne. Poznávám rozsah svých schopností a možností. Vnímám, jak můj nervový systém přechází z okamžiku přehlcení, zhroucení a zamrznutí do mnohem pružnější podoby, do určité pulsace, a žije se mi v tom mnohem lépe. S větší lehkostí. A díky tomu se tak žije i mojí rodině, protože naše systémy jsou vzájemně propojené a každá změna k lepšímu, která se stane u mě, se promítne i na ně.

5. Vzkázala byste něco lidem s podobným osobním příběhem?

Ač to možná není vaší první myšlenkou, když se vám ve vteřině tragicky změní život, zkuste se co nejdřív zamyslet nad tím, jak se můžete postarat hlavně o sebe, abyste se pak mohli lépe starat o někoho jiného. Je to jako s pokyny k použití kyslíkové masky v letadle, opravdu.
Nebojte se říct si o pomoc, vyzkoušet, která metoda terapie je pro vás ta nejlepší a u té vydržet, abyste mohli využít její potenciál k vlastnímu prospěchu. Efekt terapie může být rychlý, ale z vlastní zkušenosti vím, že trvalým se stává až po čase, až se to vlastně natrénuje na tělesné úrovni. Až pak vám to opravdu pomůže. Proto docházejte pravidelně tam, kde vám to pomáhá.
Když bude lépe vám, bude lépe i vašim nejbližším. Vaše tělo uvítá, když mu dáte péči, kterou potřebuje – odvděčí se vám. Budete ho potřebovat, pokud to všechno chcete přežít. Somatic experiencing můžu jedině doporučit všem, stejně jako psychoterapii i kranio. Vše s úctou k vašemu tempu a možnostem.

6. Vzkázala byste něco nám, profesionálním pomahačům?

Pracujte na sobě, abyste mohli pracovat s druhými vědomě. Váš přístup by měl být co možná nejvíce neutrální. Neprosazujte ve vztahu s klientem svoje názory a svoje postupy, svoji rychlost. Nesuďte a nehodnoťte. Nejde o vás. Nepromítejte si na své klienty svoje vlastní problémy. Přemýšlejte dřív, než něco řeknete nebo uděláte. Respektujte. Budujte důvěru. Nejste v kůži svých klientů, nemůžete vědět, co byste sami dělali na jejich místě, můžete je ale provázet na cestě, na které sami zjistí, co můžou dělat.

Cirkus Berousek

Ovlivněna spontánním nápadem sousedky, vydala jsem se s dětmi do cirkusu. Záhy jsem si vybavila poslední vzpomínku na cirkus. Vyvolávala ve mě trochu pocity úzkosti z nepěkného, smrdutého a pofidérního prostoru a osob, jenž se v něm pohybovaly. Synové jsou už velcí, tedy nehrozí, že by případným nepěkným zážitkem byli doživotně traumatizovaní. Řekla jsem si, že je to možná naposledy v dětském věku, kdy můžeme navštívit šapitó. A tak jsme šli.

Číst dále

Maratónský gen

Při pohledu na ženy z Ukrajiny, které  si přicházejí pro malou podporu nervového systému v rámci krizové intervence, žasnu. Jsem ohromená schopností našich těl se zbavit nálože akutního stresu. Jsem vděčná, že u toho můžu být. Jako fyzioterapeutka s ukrajinskými kořeny lituji jen jediného, že podobné nástroje neměli v rukou moji předci. Mohlo se jim žít lépe, radostněji a svobodněji. Čím jsem si jistá, je fakt, že každý z nás má někde v hloubce uložený maratónský gen. Následující povídka je právě o něm. Číst dále

Opovaž se mít trauma

Někdy je mi líto, když je trauma nepochopeno nejbližším okolím jedince, kterého se zrovna týká. Je až k neuvěření jak silně je existence traumatu popírána partnery, rodiči nebo nejbližšími přáteli. Těmi, kteří nás milují a myslí to s námi dobře. Představa traumatu samotného je tak abstraktně děsivá, že někdy vyvolává mohutné vlny nesouhlasu, odporu a dokonce agrese. Všimla jsem si, že nejeden „zraněný“, tedy jedinec, který zrovna není ve své kůži fyzicky nebo psychicky, místo podpory, sklízí výčitky. Místo pochopení a vlídného zacházení je vystaven kritice, znevažování a signálům, že je slabý, neschopný a selhávající nebo dokonce simulant.

Časté hlášky milujících sdílené klienty:

  • To máš za to.
  • Dobře Ti tak.
  • Tak to už by snad stačilo ne?
  • Co si to zase vymýšlíš?
  • Tobě furt něco je, co děláš?
  • Potřebuješ makat, abys to vyhnala z hlavy.
  • Já jsem trpěla taky, zvykneš si, je to normální.
  • Nestěžuj si. To já to měla podstatně horší.
  • Ty a trauma? Vždyť všechno máš, tolik se snažím o tvé štěstí.
  • Ty nemůžeš mít trauma, protože náš život je dokonalý.

A přesto se děje. Znovu a znovu. Neviditelné nevyzpytatelné trauma. Týká se každého z nás. Často z něj neukápne ani kapka krve. Najednou se objeví a mohutnou silou zastaví tělo. Vždy se jedná o překvapení. Vždy jde o sofistikovanou a originální kombinaci nejprve fyzických a pak také psychických symptomů. Číst dále

A přece se raduji

Jsem možná snílek. A přece se raduji, když slyším z úst profesorů přiznání, že věda neví a argumenty přestávají mít sílu. Když slyším pochybnosti nad medicínou, která vidí jen hmotu a míjí celostí obraz lidského těla. Když slyším o důležitosti interdisciplinárního přístupu, pochopení souvislostí a všech tělesných procesů. Když slyším vyprávět o kultivaci myšlení, rozvoji vnímání a intuice jako o nezbytnosti k udržení dynamické rovnováhy těla. Ulevuje mi, když je neuroplasticita stále častěji považována za klíčový fenomén, vedoucí ke schopnosti přizpůsobit se novým životním podmínkám. Tetelím se, když se do popředí zájmu odborníků i obyčejných lidí dostává snaha o posílení imunitního systému, chuť nést odpovědnost za svůj život, zdraví i sebedestrukci, místo pasivního odevzdání se moci zdravotního systému. Když ve veřejném prostoru zazní nutnost přistupovat ke každému jedinci individuálně, jako jediná cesta k jeho zdravé budoucnosti, spokojeně se usmívám. Má to smysl. Vše, co dnes v praxi pozoruji je pro mne povznášejícím zážitkem změny k lepšímu. Každý jedinec, který se rozhodne rozvinout svůj potenciál, vidět své tělo v souvislostech všech systémů a vlivů od narození po přítomný okamžik, realizuje komplexní změnu. Takovou, která zasahuje těla i nás ostatních. Z našich těl vede cesta dále, do rodin, skupin, systémů. Věnovat se zdraví, prosperitě ducha je v individuální rovině zásadní, ačkoliv nám všem přijde tak malá, směšně bezvýznamná. Jsme svědky zázraků. Číst dále

Jak se budí princezny a O bezpečí

Jak se budí princezny

Lidské tělo a jeho nervový systém je pro mne tím největším mystériem. Žasnu, každý den znovu a znovu nad jejich inteligencí a moudrostí. Moc, kterou nad námi mají hluboké a primitivní struktury nervové soustavy ve mně vyvolává tichou bázeň a nekonečnou pokoru. Skutečnost, že se o naší realitě, způsobu života a schopnosti jej správně vnímat a tvořit rozhoduje na úrovni reflexů a pudů, mne baví. Zpočátku byl můj úžas zároveň plný křeče. To když jsem začala chápat, že to co vím, je neomylně řízeno tím, o čem nevím a nikdy nebude mnou plně objeveno a pochopeno. Po-chopeno, uchopeno v ruce jako důkaz a nástroj, který mi znovu potvrdí, jak mocná, chytrá a studovaná jsem. Ne, nic takového se nekoná. Ani po vystudování dvou vysokých škol se zaměřením na tělo. Ani po dvaceti letech praxe fyzioterapeutky, ani po třech letech studia a práce s traumatem. Dnes vím, že v ruce nebudu držet nic ani za 30 let. Přesto je trauma to, co nyní určuje můj směr a dává velký smysl se jím zabývat.

A tak pouštím vše. Všechna svá domnělá moudra a představy ze školních lavic. Všechny osvědčené metody, na kterých jsem kdy lpěla nebo začala lpět, protože na nich s pýchou lpěli moji neomylní učitelé a vzory. Stačila jedna hodina práce s vlastním nervovým systémem, abych pochopila, že jsem žila v iluzi. Stačila jedna hodina, abych pochopila, že v bublině iluzí žiju nejen já, ale také celá společnost. Včetně elit a odborníků, ke kterým jsem kdy v minulosti s úctou vzhlížela. Nikdy bych neřekla, že vlivem úrazu hlavy a běžných tělesných událostí můj nervový systém vytvoří slepé mapy ve vlastní schopnosti vnímat svět vnitřní i vnější. Probudila jsem se. Díky políbení v podobě výcviku v Somatic Experiencing. Od té doby nepřestávám žasnout nad tím, jak málo jsme informováni o pravdě našich nervových systémů a těl. A tím jsme předurčeni k tomu být obelháváni, manipulováni a retraumatizováni. Stejně zaslepenými jako jsme my sami.

Trauma často není na první pohled vidět. Vytváří v těle specifické sítě. Týká se nás všech. Léčení je však svízelná detektivní práce, plná nášlapných min. Ani kovaní „ezo čističi“ traumat, ke kterým se také poctivě hlásím, nemají a nemohou mít tušení, v jakém stavu je jejich nervová soustava bez přesné a odborně vedené terapeutické pomoci. Informovanost o traumatu v naší společnosti je žalostná. V době koronavirové pandemie více než kdy jindy potřebujeme mít bezpečné a účinné nástroje na regulaci naší nervové soustavy. Dopad na náš nervový systém bude pracovat v čase s každou novou výzvou života. Nikdo nezůstane bez následků. Novináři, komentátoři dění, kterým ústy proteče celý traumatizovaný svět, stejně jako posluchači, diváci, nezaměstnaní, zdravotníci, nemocní a jejich rodiny. Mnozí z nás zjistí, že jsou zbyteční. Někteří naopak vyrostou ze svých pevných celoživotních hodnot, které zůstávají neměnné a mohou sloužit i nadále.

Od začátku tohoto roku pozoruji nárůst nervozity u žen, se kterými pracuji. Nejvíce u žen těhotných a čerstvých matek. Právě těhotné a kojící ženy jsou pro mne ukazatelem doby, stavu společnosti, světa. Jejich nervové systémy jsou extrémně citlivé a promlouvají svými pudy velmi přesně. Zkuste s odvahou rodit nový život do této krušné doby. A přesto ženy rodí. Zatím. Ptejte se žen, co potřebují, aby se cítily v bezpečí a dejte jim to! Pak teprve se svět může změnit k lepšímu…

Ale co ženám vlastně dát? Víme to? Vědí to ony samy? Vědí ony samy, co pro ně znamená bezpečí, když jsou jejich těla dlouhodobě pod vlivem stresu nebo se vyrovnávají s následky traumatu? Možná namítnete, to ví přece každý… Neví. Jsem často překvapena o čem bezpečí u každé konkrétní ženy ve skutečnosti je.

Seznam terapeutů:http://somatic-experiencing.cz/

 

O bezpečí

Bezpečí je právě ta kvalita, kterou ženy (nejen) potřebují nejvíce, aby došlo k uvolnění v hlubokých vrstvách mozkového kmene a nastal námi všemi milovaný pocit klidu v těle. Bohužel, je opět velmi individuální, protože každé tělo se s vysokou mírou intenzity stresu vyrovnává ve své fyziologii po svém. V praxi pozoruji, že ani ženy, které se chystají k porodu, nemohou s přesností určit, co je pro ně bezpečné. Není to jednoduché definovat. A tak krok za krokem hledáme. Zjištěné informace zůstávají v těle napořád. Zatímco naše rozumová část se domnívá, že pocit bezpečí znamená absenci uprchlíků, roušku na ústech (nepopírám prevenci a důležitou filtrační funkci), úzkostná hygiena, setrvání ve svých příbytcích, nepřítomnost otce u porodu, pudová část nervové soustavy to často vidí úplně jinak. Zkrátka a dobře má zcela odlišný názor, ať se nám to líbí nebo ne, podle vlastní schopnosti podmiňování rozehrává svými bleskovými reflexy strategie přežití ve svých spletitých sítích. Tím rozbíjí naše představy o všem, co jsme si dosud vysnili jako ideál.

Proto se některé ženy bezdůvodně rozplakaly v šokové reakci nad zákazem volného pohybu. Proto některé z žen naopak zůstaly paralyzované a propadly do skepse, deprese a chronické únavy. Proto některé z žen pociťují silný hněv a neví si s ním rady. Proto se zvýraznily jejich bolesti, dušnost, tlak v oblasti pánve.

Pro některé nervové systémy se skrývá největší hrozba právě pod rouškou, doma, v kruhu rodiny a nemožnosti sáhnout si pro pomoc venku. Chci upozornit na výrazný protitah ve schopnosti vnímat bezpečí z našich těl a naší logické, rozumové podstaty. V této době je důležité tento paradox konečně uvidět. Rozhodně buďme připraveni na to, že bezpečí v těle nelze nařídit a logicky odvodit. Z bezpečných nařízení typu: „Paní uklidněte se!“, „Paní uvolněte se!“, „Paní válka nezuří.“, „Jsou horší věci na světě!“, „Měla byste být vděčná, za to co máte!“, ženy nerodí. Ženy rodí z hlubokých informací o bezpečí své nervové soustavy.

Zde jednoduché cvičení jak posílit pocit bezpečí v těle, v hlubokých vrstvách NS:

Postupuj velmi pomalu, asi jako šnek nebo slimák. Hravě realizuj a všímej si vjemů v těle. Pokud by ti nebylo dobře, přestaň. Rozhlídni se velmi pečlivě po místnosti, ve které právě jsi. Klidně několikrát dokola, nad sebe, pod sebe, za sebe. Počkej, až tvé tělo reflexně vydechne. Dále nepokračuj a vrať se k činnosti, na kterou jsi zvyklá.

  1. Zkus pro sebe najít příjemné místo k přítomnému bytí, kam se můžeš opakovaně vracet.

Pro někoho to bude celý byt plus zahrada. Pro někoho pouze balkón, koupelna, křesílko, záchod, bunkr, místo na zemi v kruhu, pelíšek z polštářů a dek. Místo, kde jsou jiní lidé nebo naopak jen Ty sama. Co je to pro Tebe?

Pokud své místo máš, uveď své tělo do co nejvíce příjemné a pohodlné pozice. Všimni si, jaká pozice to je. Ležíš, sedíš, polosedíš, pololežíš, dřepíš, klečíš? Podle čeho poznáš, že jde o pohodlnou pozici těla? Která část těla Ti to o tvém pohodlí podává hlášení? Je to horní nebo dolní polovina těla? Střed nebo končetiny? Hrudník, bříško nebo jiná část? Poznatky ze svého těla si klidně napiš na papír. Rozum Ti za to bude vděčný a bude se považovat za hodnotnou součást těla.

  1. Zkus vydefinovat, co takové místo pro Tebe znamená, co by mělo splňovat.

Ticho, příjemný zvuk, hudbu, světlo, přítmí, stín, výhled z okna, přehled po místnosti, zamčené dveře, čerstvý vzduch, oblíbenou vůni, pohled na milovaný obraz nebo fotku rodiny, zapálenou svíčku nebo něco jiného? Co je to tvoje? Uvědom si kvality svého místa. Dej si dostatek času.

  1. Zkus vybrat 1 – 3 nejdůležitější kvality a pevné body svého místa a zůstaň s nimi. Zkus si uvědomit, co Ti přinášejí dále. Všechny takové kvality zkus propojit s vnímáním svého těla.

 

Příklad:

Místem je ložnice. Pro mne pevnými body jsou výhled z okna na borovici a modrou oblohu, zapálená svíčka a měkká postel.

  • Borovice je pro mne symbolem přírody, stability a klidu. Cítím rostoucí stabilitu v nohách.
  • Modrá obloha je pro mne symbolem svobody. Vnímám, jak se rozšiřuje můj hrudník při nádechu.
  • Svíčka mi přináší ticho, teplo a soudržnost rodiny. Jsem dojatá, ctím se plná lásky v oblasti očí a srdce.
  • Měkká postel je pro mne pohodlí, které nejvíce pozoruji pod svým zadkem, který se může teď dokonale uvolnit.

Pokud jsi takto naladila své tělo, znovu se pomalu, šnečím tempem rozhlédni po místnosti. Počkej na výdech svého nervového systému. Všimni si, jak je na tom tvůj pocit bezpečí nyní. Je to stejné nebo jiné? V čem? A co se změnilo? I nevím nebo nic je odpověď. Neposuzuj se. Chybu nelze udělat, jen vnímej…

 

Pro těhotné ženy, které se připravují na porod, je důležité tímto způsobem pracovat. Ideálně každý den. Náš instinktivní mozek je ten, který rodí a vyjednává bezpečí v celé nervové soustavě. Rozumí tomuto ladění naprosto přesně. Opětovným všímáním informujete svůj instinktivní mozek o tom, že budujete připravenost na porod a tím snižujete intenzitu stresu v síti neuronů. Dělejte to.  Trénujte. Zkuste přemluvit rozum, aby ztichl, je-li příliš hlasitý a nevěřící.  Stejným způsobem mohou ženy část svého klidného místa, nalezené kvality, pevné body přenést do prostředí, kde hodlají porodit své dítě. Rozhlížejte se. Hledejte pevné body i v čekárně. Individuální, pečlivě vystopované zdroje mohou zásadně ovlivnit průběh porodu. Moje vůně, moje měkká deka, můj župan, moje svačina, fotka mojí předkyně nebo můj symbol nového života jsou pro rozumovou část trapně bezvýznamná gesta, pro náš instinktivní mozek však zastupují velmi mocnou spirituální rovinu léčení. Tu, která je nejvíce ignorována a bez které není cesta z krize ani traumatu ven. Opakováním cvičení můžete podpořit větší pocit bezpečí kdekoliv. Ženy si mohou osvojit dovednost regulace své nervové soustavy, vystoupit z bezmoci a rodit sebevědomě i v době koronaviru. Máte na to!!!

Poslední tip pro těhotné a rodící ženy:

Zkus odpovědět, na co přesně se s příchodem miminka těšíš? Napiš si to. Každý den se na svůj výstup dívej. A těš se…

Ať je to společné objetí s partnerem, stisk ruky, hluboký pohled do očí, teplé tělíčko na své kůži, plná náruč, je se na co těšit. Je proč jít rodit. Má to smysl. Rodina má smysl.

 

OSOBNÍ PROSBA 

Prosím tímto všechny porodní asistentky, zdravotní sestry a lékaře, ale také rodinné příslušníky, aby si přes vyčerpání i únavu byli vědomi křehkosti rodících a těhotných žen. Vaše oči budou důležitější než kdy dříve. Váš úsměv, upřímný pohled a zájem zprostředkují a nahradí důvěrný vztah, váš podpůrný, měkký a citlivý dotek zajistí uzemnění a zvýší koncentraci na tady a teď. Váš ohled, slušnost, vlastní stabilita a klid, realizována kultivovanou gestikulací a vlídnými slovy, posílí bezpečí v těle. Vaše lidské kvality se stanou součástí zázraku zrození, který neponese následky v podobě traumatu, ale stane se doživotní magickou vzpomínkou na překonání krize, nepřekonatelného významu v životě těhotných a rodících žen.

 

 

O Plodné vizi

Vydat knihu není jen tak. Ani nejdivočejší představy mne dopředu nevarovaly před lekcemi, které s vydáním knihy přijdou.

Když vyšla Plodná vize, měla jsem dětskou radost. Věřte nebo ne, můj úmysl byl čistý. Zkrátka rozšířit informační pole o zkušenosti s tématem (ne) plodnosti z pohledu praxe fyzioterapeutky. Číst dále

Splašená srnka

„Tak hop, vstávej!“ Můj vnitřní hlas se dnes podobá kýblu studené vody. Je krutý a nemilosrdný.

Nechce se mi. Proč jsem na to jen kývla? Mohla jsem mít volný den, ale takhle? Jsem nervózní. Všímám si, jak se mi chvějí vnitřnosti.

„Tak pojď Radu! Pojď!“ Pokračuje hlas. Číst dále

Posvátné zranění vaginismu

Vaginismem nazýváme extrémní stažení svalů pánevního dna, které způsobí silné stažení nebo úplné uzavření vagíny. Někdy bývá přidružený také extrémní spasmus (stažení) análního otvoru.

Tato síla je tak extrémní, že znemožňuje průnik vaginálním otvorem směrem dovnitř. Znemožňuje pohlavní styk a velmi ženám komplikuje život. Paradoxně často ženy trpící vaginismem nemají výrazné problémy s vylučováním stolice, mikcí a fyziologickými porody. Celé se to tváří jako drobný technický problém, který by se mohl lehce rozcvičit. S takovou představou mnoho žen k vaginismu přistupuje. Nejen postižené ženy, ale také některé osoby, které pracují s technikou vaginálního mapování, tantrickými masážemi, fyzioterapeuti, gynekologové a sexuologové žijí v mylném přesvědčení, že vaginismus lze vyléčit skrze vagínu.

Číst dále

Recenze – Nad knihou Plodná vize

 

Možná si nad titulem této knížky říkáte, že to není čtení pro vás, když právě neřešíte nic kolem plodnosti. Dovolím si oponovat. Samozřejmě, že nejvíc je určena těm, kterým téma zrovna plní mysl. Zároveň se však způsob, jakým se Radka zamýšlí nad životem, hluboce dotýká každého z nás. To, že stále více žen nemůže otěhotnět, že lidé jakkoliv prožívají bezradnost nebo zklamání nad svým žitým nebo nežitým rodičovstvím nebo že si jako společnost přestáváme vědět rady s množstvím problémů v naší vztahovosti a pospolitosti, se rozhodně týká nás všech. Číst dále